Ukrajina krok pred Slovenskom

Autor: Lukáš L. Rusňák | 29.3.2014 o 14:13 | Karma článku: 10,38 | Prečítané:  1844x

Ukrajina je v čase masových protestov možno pred začiatkom ďalšej vojny, čím sa ale zaoberať ja nebudem. Momentálne je situácia najmä v Kyjeve veľmi napätá, ako to ale vyzeralo v hlavnom meste pred tým, ako sa začali občianske protesty? Cez leto 2013 sme s kamarátom navštívil niekoľko miest na Ukrajine a boli sme očarení... Predčil našu krajinu východný sused z Ukrajiny?

Kedysi bola veľmi významným a bohatým územím, čo zanechalo svoje stopy aj do dnešnej podoby. Už počnúc Kyjevskou rusou sa tvorila história štátu Slovanov, ktorý je často vnímaný v očiach Slovákov ako štát chudoby. Je to ale naozaj pravda?

Pri hraniciach s Poľskom sa nachádza mestečko Ľvov, teda nie tak mestečko ako mesto, v ktorom žije viac ako 750 000 obyvateľov. Jeho historické centrum patrí do svetového dedičstva UNESCO.

Pri prechádzaní mestom si všimneme ženy v krojoch predávajúce historické predmety. Na ulici je vystavený klavír, na ktorom hrá mladá dievčina, okolo nej je zástup niekoľkých ľudí, ktorím sa hudba zjavne páči. Len neďaleko si skupinka chlapcov privyrába spevom a znova ak prejdete pár metrov, natrafíte na pouličného kúzelníka. Je neuveriteľné, ako žije toto mesto kultúrou...

Aj takúto podobu mám Ľvov, tú futbalovú. Vypredaný štadión sleduje zápas národného tímu Ukrajiny. Pre pripomenutie, toto mesto hostilo EURO 2012.

Ľvov sme síce navštívili iba v lete, no jeho krásy by som chcel určite zažiť aj v období zimy. Cestu k divadlu lemuje nádherný park, v ktorom sú rozkvitnuté rôzne druhy kvetov a vysadený je celý rad stromov. V noci je to za umelého svetla pouličných lámp nezabudnuteľná scenéria, môžeme ju nazvať aj romantikou.

Ďalším skvelým miestom na zastavenie po ceste do Kyjeva je hrad Olesko. Upozorním, že cestu autom si vychutnáte bez dier na cestách... Hrad sa nachádza v krásnej prírode, vedie k nemu upravená historická cesta, zdôrazňujem žiadna hlinená vychodená trasa. Cesta sa nachádza v lesíčku a môžeme popri nej obdivovať sochárske umenie starých obyvateľov. Ak sa už dostaneme na hrad, naskytne sa nám rozľahlý výhľad na ukrajinskú zem.

Na hradnom dvore sú vidieť známky opotrebovania, čo k histórii ale patrí a dodáva to istý efekt tomuto miestu. V niektorých častiach exteriéru hradu je vytvorená expozícia, ktorá ukazuje staroveké obrazy, nábytky a celkové zariadenia izieb v zachovalom stave.

Obrovký chrámový koplex Počaiv je jedno z miest, ktoré by mal z vlastnej zaujímavosti navštíviť každý pravoslávny kresťan na Ukrajine. Naozaj obrovský objekt niekoľkých chrámov a parkov rôznej podoby, obchodíkov s náboženskými potrebami a mníchmi všade navôkol vám dostane z hlavy myšlienku chudobnej Ukrajiny.

Nádherne vysadené stromy, kvety, dokonalo vykosený trávnik, omietka bez jednej väčšej špiny, nebál by som sa povedať, že všetko vyzerá takmer ako nedotknuté. Niekedy je možno ťažko uveriť, že sme na reálnom mieste, dokonca aj ten výhľad na okolité dedinky je očarujúci.

Z tohto miesta išiel doslova strach. Zámok Podhorce, ktorý okukovala malá skupinka turistov z Číny po chvíľke odišla a ihneď ste stáli sami pred kolosálnou stavbou. Zámok sa takmer rozpadal, no práve v tom bolo jeho neodmysliteľné čaro.

Do exteriéru zámku sa nedalo dostať, za vstupné 20 centov by sme sa aj čudovali. Zvláštne je, že ak ste sa dostali z prednej strany zámku do zadnej, bol tam nápis "nebezpečná zóna" vzhľadom na padajúcu omietku. To by nás ale tak neprekvapilo, ako zvuk hrajúceho klavíra, ktorý sa na pár sekúnd ozval po celom zámku s hlasnou ozvenou. Zámok Podhorce v nás zanechal silný zážitok.

Dostali sme sa už ale na miesto, ktoré je momentálne zruinované odpadom. Námestie nezávislosti, pýcha Kyjeva a Ukrajiny. Námestie, ktoré má pod zemou umiestnené obrovské obchodné cenrtum s niekoľmými poschodiami a svetovými obchodnými značkami. Panoráma nádherného osvetlenia hlavnej ulice v noci bola neopísateľným zážitkom, Kyjev bol pravým veľkomestom, ktoré sa mohlo hrdo postaviť zoci voči Prahe, Viedni a iným európskym metropolám.

Kyjevské metro spája celé mesto, je to najrýchlejší a pohodlný spôsob dopravy. A čo vás prekvapí, hlavne lacný. Pri vstupe do metra si zaplatíte žetón za 0.20 € a môžete jazdiť až dokým neopustíte natrvalo stanicu. Navyše priestory sú úplne čisté, niektoré zastávky dokonca veľmi pekne upravené s historickým dizajnom.

Veľký Kyjev si zaslúži ešte väčšie ulice. Človek si v tomto meste uvedomí, aký je naozaj malý... Hlavná ulica Chreščatik má na ľavej strane jeden veľký chodník asi 10 metrov široký, vedľa neho pás zelene a len o niečo menší chodník, tak ide hlavná cesta so štyrmi pruhmi na oboch stranách, na druhej strane pás na parkovanie pre autá a ešte znova jeden chodník pre chodcov.

Obrovský futbalový štadión je domovským stánkom klubu Dinamo Kiev. Postavený bol v moderdnej časti Kyjeva. Už len pohľad na túto megastavbu stojí za zmienku. O tom, aké je to byť priamo na takomto štadióne snáď ani písať netreba.

Kyjev, do ktorého by sa zmestila polovica obyvateľov Slovenska má na každom rohu niekoľko oddychových zón a parkov. A je to naozaj neuveriteľné, stále čisté, zároveň obrovské a upravené. Veľké záhrady, pri ktorých sa nachádzajú zábavné parky, reštaurácie,  kaviarne, alebo iba oddychové zóny s lavičkami. Jeden z najznámejších parkov sa nachádza tak trocha na kopci, je pri ňom obrovský oblúk, ktorý v istú nočnú hodinu mení svoje farby. Okolo neho sú vytvorené kolotoče a stánky s kávou či pivom. Jednou z atrakcií je obrovské lano, ktoré vás dostane z jednej strany rieky na druhú vo výške niekoľko desiatok metrov.

Nezmenili sme destináciu, hoc možno obrázok klame, stále sme ale v Kyjeve. Totižto rieka Dneper dovoľuje sa Ukrajincom v letných mesiacoch osviežiť aj na pláži.

A dostaneme sa ešte raz do centra, kde je národná budova opery, jedna z najkrajších v celom meste, odhodlám sa ju nazvať možno aj najkrajšou. Týmto by som sa rozlúčil nateraz s Kyjevom, aj keď sa ani nedá opísať to, čo môžete v tomto veľkomeste zažiť.

Pomaličky ale isto sa končí cesta Ukrajinou, ktorú som mal možnosť preskúmať na jej západnej časti. Na záver by som vám rád predstavil mesto Kamenec - Podolsky. Má viac než 100 000 obyvateľov a pri jeho centre sa nachádza rozprávkový hrad.

Postavený je na obrovskej skale, ktorá je tu vďaka kaňonu. Kedysi v ňom tiekla rieka, ktorá musela byť aj poriadne hlboká. Momentálne v kaňone tam stoja rodinné domy. Hĺbka môže byť aj 20 metrov, pohľad na ňu robí človeka ešte menším ako ulice Kyjeva. V noci je hrad kompletne osvetlený, cez deň ponúka aj panorámu okolitej prírody. S trochou predstavivosti sa ocitnete v rozprávke.

A na záver je tu jedna ukrajinská rarita. Katolícky kostol s arabským minaretom. Po vpáde Turkov do mesta si urobili pristahovalci z kostola mešitu. Pamiatkový úrad zakazuje túto historicky významnú stavbu zbúrať a tak je súčasťou katolíckeho kostola. Návšteva tohto kostola bola tiež veľmi pekná, keďže v tom čase sa v ňom konal koncert klasickej hudby, ktorý bol bezplatný.

Ukrajina nie je tá zem chudoby, ako si myslí väčšina ľudí. Ukrajina je štátom a národom, ktorý sa nám môže rovnať ba nás aj predčiť. To, čo má, Slovensko nedosahuje z historického, ani súčasného hľadiska. Národ ľudí žijúcich na Ukrajine je iný, je zvyknutý žiť viac dedinským životom, ľudia sú tam vľúdnejší, v čom spočíva ozajstná sila, ktorá robí ich nároch špeciálnou. Cestou po Ukrajine sme nezaplatil ani euro za ubytovanie vďaka ľuďom, ktorí nám umožnili prespať na rôznych zaujímavých miestach. Dokonca sme boli ubytovaný priamo v kostole, konkrétne v jeho streche. Tí ľudia nielenže nás ubytovali, oni nám dali ešte aj najesť a previedli nás po mestách, kde nám ukázali rôzne zaujímavé miesta bez toho, aby chceli akúkoľvek odmenu. Je to niečo neuveriteľné a teším sa, až raz bude aj Slovensko môcť podobne fungovať, ako funovala Ukrajina.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Bratislavskí poslanci mali brať úplatky. Za hazard aj proti nemu

Ak v marci prejde úplný zákaz hazardu v Bratislave, tri roky bude jediným otvoreným kasínom v meste Banco v hoteli Crowne Plaza. Licenciu má ako jediné do roku 2021.

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna poisťovňa

Pozrite si výber úsporných opatrení.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.


Už ste čítali?